Nyakunkon a farsang, és ezzel együtt nem csak a beöltözés, de a hagyományos farsangi ételek szezonja is. A farsangi mulatságokat gazdagon terített asztalok jellemzik. Legyen szó akár a brazíl riói karneválról, az olasz velencei karneválról, vagy akár a magyar mohácsi busójárásról, a jókedv és a finom falatok, evés-ivás és habzsi-dőzsi szerves hozzátartozói a farsangi időszaknak. Az első étel, ami az eszünkbe jut, az természetesen a farsangi fánk. De számos más, hagyományosan a farsangi időszakhoz kötődő ételünk van, amiket érdemes kipróbálni.
A részeges csirke, konyakos kacsasült, vagy akár a boros pecsenye, mind-mind ide köthető ételünk.
Úgy tűnik, a farsangi időszak nagyon kedvez az ittas madaraknak.
Konyakos kacsasült
Hozzávalók:
- 1 pecsenyekacsa,
- 1 fej vöröshagyma,
- 10 dkg húsos szalonnára,
- 5 dkg liszt,
- 2 dl vörösborra,
- 1/2 dl konyakra,
- 15 dkg kacsamáj,
- 5 dkg vaj,
- 1 dl olaj,
- 1 csokor petrezselyem
- kakukkfű, babérlevél és só
Elkészítés:
A kacsát megtisztítjuk, kívül-belül alaposan besózzuk, bedörzsöljük. A hasüregbe rozmaringot és kakukkfüvet rakunk. Magas falú tepsibe tesszük, és az előre 150 fokra melegített sütőben kb. 1,5-2 óra alatt puhára megsütjük, majd 200 fokra feltekerve a sütőt további 20-25 perc alatt ropogósra sütjük.
Közben egy kevés olajban megpirítjuk a kacsa aprólékát, a felnegyedelt vöröshagymát és a felkockázott szalonnát. Megszórjuk a liszttel, majd felöntjük a vörösborral, egy kevés vízzel és a fél deci konyakkal. Sóval, petrezselyemmel, babérlevéllel és kakukkfűvel ízesítjük, majd felforraljuk, és 30-35 percig nagy lángon főzzük, majd leszűrjük.
A kacsa máját is megpirítjuk egy kevés vajon, majd áttörjük, és belekeverjük a leszűrt mártásba. A kacsát a mártással leöntve tálaljuk. Köretnek krumplipüré, vagy esetleg krokett ajánlott.
Tudtad?:
A farsang vízkereszttől a – húsvétot megelőző negyven napos nagyböjt kezdetéig -, hamvazószerdáig tart. A farsang hossza tehát változó, attól függően, hogy mikor van húsvétvasárnap. Ettől a naptól számolunk vissza negyven hétköznapot és szombatot (összesen a vasárnapokkal együtt 46 napot), így megkapjuk a nagyböjt időszakának kezdetét, hamvazószerdát.