Korábbi cikkeinkben már bemutattunk két baranyai települést, amely méltán lehet büszke gasztró kultúrájára. Mostani írásunk egy csupán 774 főt számláló kis települést mutat be, aminek sikerült elérnie, hogy minden év egy napján az ország “közepe” legyen. Ez a település, Geresdlak, aminek legnagyobb turisztikai vonzerejét mára már a minden évben megrendezésre kerülő geresdlaki Gőzgombóc Fesztivál jelenti, ahol rendszeresen több ezer látogató teszi tiszteletét.
Hogy megismerhettük ezt a hangulatos kis falt, és a rendezvényt, az köszönhető annak a Pannon Flavours névre hallgató Magyarország és Horvátország közötti határokon átnyúló projektnek, aminek célja, többek között, a dél-dunántúl gasztró túrizmusának megismertetése és fellendítése. A program az IPA pályázati támogatással jött létre.
A falu története régmúltra nyúlik vissza, már az Árpád-korban is laktak itt. Mivel 2011-ben a falu lakosságának csaknem 32%-a vallotta magát német anyanyelvűnek, nem csoda, hogy méltán büszkék a sváb és bajor gyökerekre, és őrzik a hagyományokat. Ennek jegyében kerül minden év októberében, a község önkormányzata által megrendezendő Geresdlaki Gőzgombóc fesztivál. Idén, október 10-e a rendezvény időpontja, van tehát idő még nevezni, és csatlakozni ahhoz a közel 25 csapathoz, akik már jelentkeztek erre a megmérettetésre. S nem csak az ország számos településéről, de Ausztriából és Finnországból is. A település érdekessége, hogy az egy lakosra jutó szaunák száma az országban a legmagasabb, köszönhető ez annak a ténynek, hogy a csekély számú községben közel 100-150 finn család vásárolt házat, és épített szaunát.
A különböző családi receptek szerint készülő gőzgombócokat igen változatos feltétekkel kínálják, gyümölcsmártásokkal, befőttel, vagy épp húsételekkel, netán párolt káposztával.Ne most akarjunk fogyókúrázni, ezeket a gombócokat meg kell kóstolni!
Geresdlaki gőz gombóc (németül: Hefenknödel, svábul: „Hévöknédli”)
Elkészítés: 50 perc
Hozzávalók:
- 50dkg liszt,
- 1 tojás,
- 2,5 dl tej,
- 5 kanál olvasztott zsír,
- 1 teáskanál cukor,
- 10 dkg búzadara
- csipetnyi só
3 kanál lisztbe belemorzsoljuk az élesztőt és egy teáskanál cukrot teszünk hozzá.
Majd kevés langyos tejjel kovászt készítünk, amit 5 percig kelni hagyunk.
Ezt követően hozzáadjuk a többi lisztet, sót, tojást, zsírt, és a tejjel kidolgozzuk.
Amikor jól elválik a tészta a táltól és sima lesz, akkor letakarjuk és tovább hagyjuk kelni.
Amikor megkelt, 4 részre osztjuk, és téglalap alakúra nyújtjuk. Olvasztott zsírral megkenjük a tetejét, jól megszórjuk búzadarával, feltekerjük és megcsomózzuk.
Kikenjük az edény alját és oldalát fagyos zsírral. Tűzre tesszük, és belehelyezzük a tésztákat. Amikor a zsír kezd habosodni, ráöntünk cipónként fél dl forró vizet. Letakarjuk, 5 perc után kis lángon 35-40 percig sütjük. Ha szeretnénk, hogy a teteje is sült legyen, megfordítjuk, megkenjük a cipók között zsírral és pár percig sütjük.